«Powrót

30 mln papierosów w rękach pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska

30 mln papierosów w rękach pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska

30 mln papierosów w rękach pomorskiej KAS i CBŚP z Gdańska

Na pierwszym planie dach pojazdu z napisem Służba Celno-Skarbowa. Na drugim planie funkcjonariusze celno-skarbowi rozładowujący papierosy z kontenera znajdującego się na naczepie ciągnika siodłowego.
Funkcjonariusze celno-skarbowi rozładowujący papierosy z kontenera znajdującego się na ciągniku siodłowym
Funkcjonariusze KAS i CBŚP rozładowują kontener z nielegalnym towarem
Funkcjonariuszka celno-skarbowa rozcinająca kartony z nielegalnymi papierosami
Setki kartonów z nielegalnymi papierosami zgromadzone w magazynie celno-skarbowym
Samochód Służby Celno-Skarbowej na tle ciągnika siodłowego mającego na naczepie kontener z nielegalnym towarem
  • Funkcjonariusze KAS i CBŚP przejęli na początku kwietnia br. prawie 30 mln papierosów bez polskich znaków akcyzy, wartych blisko 21 mln zł.
  • Nielegalny towar przypłynął do Polski z Indii. Dzięki współpracy służb Skarb Państwa nie został narażony na stratę ponad 35 mln zł.

Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni we współpracy z Zarządem w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji zdobyli informacje na temat podmiotu, który drogą morską w kontenerach planował przemycić papierosy. Towar miał przypłynąć do Gdańska z Indii i trafić miał do jednej z ukraińskich firm. Wg dokumentacji przewozowej zadeklarowanym towarem miały być buty.

Jak się okazało przemytnicy wysłali do terminalu kontenerowego w Gdańsku cztery kontenery, przy czym tylko jeden z nich zawierał zadeklarowany towar. Na miejscu czekały służby wyposażone w nowoczesny skaner mobilny oraz Jogi – pies wyszkolony do wykrywania wyrobów tytoniowych służący w pomorskiej KAS. W wyniku szczegółowej kontroli kontenerów znaleziono prawie 30 mln papierosów różnych marek, bez polskich znaków akcyzy.

„To wyjątkowo duża ilość nielegalnego towaru. Nawet przy zaangażowaniu pięciu komórek organizacyjnych Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni rozładunek i liczenie papierosów trwało dwa dni" – powiedział jeden z funkcjonariuszy celno-skarbowych uczestniczących w akcji.

Gdyby taka ilość nielegalnych papierosów trafiła na polski rynek bez uiszczenia opłat podatku VAT, akcyzy i cła, Skarb Państwa byłby narażony na uszczuplenia wynoszące ponad 35 mln zł.

Dalsze czynności w tej sprawie wykonuje Pomorski Urząd Celno–Skarbowy w Gdyni wspólnie z Prokuraturą Rejonową Gdańsk-Śródmieście w Gdańsku.


** TEU (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp

 

 

>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 12.04.2019 Data publikacji: 12.04.2019 07:01 Data ostatniej modyfikacji: 12.04.2019 10:01
Autor: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Osoba publikująca: Karol Pepliński Osoba modyfikująca: Karol Pepliński
Rejestr zmian