«Powrót

Dwa statki, dwa kontenery i dwa ujawnienia. Pomorska KAS wspólnie z CBŚP z Gdańska udaremniły przemyt ponad 18 mln papierosów

Dwa statki, dwa kontenery i dwa ujawnienia. Pomorska KAS wspólnie z CBŚP z Gdańska udaremniły przemyt ponad 18 mln papierosów

Dwa statki, dwa kontenery i dwa ujawnienia. Pomorska KAS wspólnie z CBŚP z Gdańska udaremniły przemyt ponad 18 mln papierosów

Funkcjonariusze KAS i CBŚP w kontenerze z papierosami
Funkcjonariusze KAS i CBŚP rozładowujący kontener z papierosami
Magazyn Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni załadowany papierosami

Tak wyjątkowa sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko. Dwa gigantyczne transporty nielegalnych papierosów przybyły, w krótkim odstępie czasu do gdańskiego terminala kontenerowego DCT. Obydwa skutecznie przechwycone przez Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni i Centralne Biuro Śledcze Policji w Gdańsku.

W obu przypadkach skonfiskowany przez funkcjonariuszy towar przypłynął na gdańskie wybrzeże z Dalekiego Wschodu. Nie transportowano go jednak jednym lecz dwoma odrębnymi statkami, które wyruszyły do Polski z dwóch chińskich portów. Nie ułatwiło to funkcjonariuszom zadania. Nie można wykluczyć, że było to celowe działanie tej samej grupy przestępczej mające na celu uśpienie czujności służb i zwiększenie szans na udany przemyt przynajmniej jednego z dwóch kontenerów z kontrabandą. Wiadomo jednak, że funkcjonariusze prawidłowo ocenili potencjalne zagrożenie i przechwycili oba te ładunki.

Najpierw w dniu 15 maja 2018 r, funkcjonariusze KAS i CBŚP zrewidowali kontener będący oficjalnie transportem papieru do drukarek. Wśród legalnego towaru znajdowało się 615 kartonów bez oznaczeń, zawierających niemal 8,2 mln sztuk papierosów. Następnie dwa dni później do kontroli wytypowano ładunek oficjalnie zadeklarowany jako pościele, który jak się okazało zawierał wyłącznie nielegalny towar. Wypchana po sam sufit stalowa skrzynia zawierała aż 10 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy.

W obu przypadkach nieoceniony okazał się będący na wyposażeniu pomorskiej KAS nowoczesny sprzęt skanujący znajdujący się na terenie DCT Gdańsk, który wykrył nieprawidłowości w ładunku, potwierdzając wcześniejsze podejrzenia funkcjonariuszy. Przed otwarciem jednego z kontenerów obecność wyrobów tytoniowych potwierdził także należący do szeregów KAS pies służbowy Jogi.

Wskazane ujawnienia nie tylko zapobiegły stratom Skarbu Państwa rzędu 20 mln zł, lecz również poważnie uszczupliły budżet przestępców. Łączna wartość zatrzymanych wyrobów tytoniowych szacowana jest bowiem na ponad 12 mln zł.

Całość towaru została przewieziona i zabezpieczona w magazynie depozytowym Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Dział Dochodzeniowo Śledczy w Gdańsku tego Urzędu.

To kolejny przykład doskonale skoordynowanej współpracy Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji. Przestępcy często nie zdają sobie sprawy, że oprócz Służby Celno-Skarbowej rynek wyrobów akcyzowych monitorują także komórki CBŚP odpowiedzialne za zwalczanie zorganizowanej przestępczości ekonomicznej, stanowiąc istotny element prewencji. Praca wywiadowcza tych jednostek Policji jest bardzo ceniona przez funkcjonariuszy KAS.

Rejestr zmian