«Powrót

Ogromna ilość podrabianego towaru zatrzymana przez pomorską KAS. Na szwedzki rynek mogły trafić prawie 23 tony niebezpiecznego proszku do prania

Ogromna ilość podrabianego towaru zatrzymana przez pomorską KAS. Na szwedzki rynek mogły trafić prawie 23 tony niebezpiecznego proszku do prania

Ogromna ilość podrabianego towaru zatrzymana przez pomorską KAS. Na szwedzki rynek mogły trafić prawie 23 tony niebezpiecznego proszku do prania

Funkcjonariusz celno- skarbowy wyciągający podrobione proszki do prania z ciężarówki.
Zdjęcie przedstawia duże ilości podrobionego proszku do prania.,
Zdjęcie przedstawia duże ilości proszku do prania w ciężarówce

To co trafić miało z Polski do Szwecji jako środek czystości znanej amerykańskiej marki, skuteczniej od brudu z ubrań pozbyłoby się śniegu z domowego podjazdu. Zatrzymanie tego niebezpiecznego transportu w wyniku długotrwałej i ciężkiej pracy funkcjonariuszy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni to niewątpliwy sukces pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

W dniu 30.05.2018r. w godzinach wieczornych funkcjonariusze Drugiego Działu Realizacji Granicznego w Gdyni na podstawie analizy ryzyka wytypowali do kontroli samochód ciężarowy z naczepą wjeżdżający na prom do Szwecji na bazie promowej w Gdyni.  

Szczegółowe pytania zadawane przez mundurowych doprowadziły do szeregu podejrzeń po stronie funkcjonariuszy. Wątpliwości co do zgodności towaru z tym co zadeklarowano w dokumentacji były na tyle duże, że samochód ciężarowy skierowano na skaner RTG. Uzyskany w wyniku skanowania obraz prezentował anomalie niespotykane dla oficjalnie wiezionego cukru. Przedstawiciele pomorskiej Służby Celno-Skarbowej wiedzieli już, że w żadnym wypadku ładunek nie może trafić na prom płynący do Szwecji. Podjęto zatem szereg czynności zmierzających  do wycofania samochodu z planu załadunku, decydując jednocześnie o wstępnym sprawdzeniu tożsamości towaru.

Podczas czynności ustalono, że tylko niewielka ilość towaru jest zgodna z dokumentacją. W wyniku czynności kontrolnych, które trwały aż do dnia 4.06.2018 r. ujawniono ponad 2400 opakowań podrabianego proszku do prania, o łącznej wadze blisko 23 ton. Zatrzymana substancja w składzie niczym nie przypominała jednak znanego produktu firmy zza oceanu.

Pranie odzieży w tym proszku w najlepszym przypadku skończyć się mogło jej zniszczeniem, nie mówiąc już o skutkach dla zdrowia użytkowników oraz środowiska naturalnego. Wyprodukowany przez oszustów produkt składał się bowiem głównie z soli przemysłowej i substancji, które z praniem nie miały wiele wspólnego.

Przedstawiciel firmy posiadającej prawa do znaku towarowego potwierdził naruszenie praw własności intelektualnej. Zaskoczyła go przy tym skala nielegalnego zjawiska oraz zuchwałość przestępców. Wartość zajętego towaru przyjmując cenę oryginalnego produktu wynosi ponad  250 tys. zł. Fałszerzom grozi z tego tytułu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat."

 

Rejestr zmian