«Powrót

Prawo do przedsiębiorczości - kolejna edycja konferencji w Trójmieście

Prawo do przedsiębiorczości - kolejna edycja konferencji w Trójmieście

Prawo do przedsiębiorczości - kolejna edycja konferencji w Trójmieście

Sala konferencyjna. Mężczyzna przy mikrofonie. Ludzie siedzący tyłem.
Stoisko Krajowej Administracji Skarbowej.
Przy stoisku stoją mężczyźni i kobiety.
Sala konferencyjna. Na sali dużo osób siedzi na krzesłach.

Tym razem przedsiębiorcy oraz przedstawiciele rządu, administracji i instytucji otoczenia biznesu spotkali się w Gdyni.

Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości mogli się dowiedzieć o rozwiązaniach wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.

Prezentując nowe prawo, przedstawiciele administracji skarbowej akcentowali zmiany w podejściu do relacji przedsiębiorca-administracja.

– Mamy głęboki szacunek dla przedsiębiorców i ich pracy. To, że możemy się chwalić dobrymi wynikami, to dzięki Waszemu rozwojowi – zwrócił się do przedsiębiorców zebranych w Sali konferencyjnej Hotelu Nadmorskiego Tomasz Słaboszowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. – Wierzymy w osobistą interwencję, jesteśmy dla Was! Zachęcamy do kontaktu. Nasza rola wobec społeczeństwa jest służebna i my to rozumiemy. Proszę zgłaszać chęć spotkań. Spotkamy się nie za 4 miesiące, ale za tydzień, dwa – zapewniał dyrektor Słaboszowski.

Znaczenie sukcesji w firmach

Zwrócono uwagę na najważniejsze aspekty funkcjonującej od niedawna ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

– Sukcesja w firmach to temat wielowątkowy. Po pierwsze, zapewnia ciągłość firmie, która przechodzi w kolejne ręce, ale wspiera też ciągłość innych firm, a o tym mało się mówi. Kiedy właściciel firmy nagle umiera, to może to być również problem dla firm, z którymi współpracował. Jeśli branża, w której działała to usługi z wąskiej, specyficznej dziedziny i jest mało dostawców takich usług to powstaje dziura, którą ciężko wypełnić. Zatem sukcesja firm zapewnia ciągłość całemu rynkowi, czyli jest w interesie wszystkich jego uczestników – zwrócił uwagę Janusz Pochylczuk, Zastępca Naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim.

Konkretne pytania, konkretne odpowiedzi

W przestrzeni konferencyjnej znajdowały się punkty informacyjne, m.in.: PARP, Krajowej Administracji Skarbowej, ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, czy Polskiego Funduszu Rozwoju. Eksperci odpowiadali na konkretne pytania właścicieli firm związane z prowadzonym przez nich biznesem.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości byli do dyspozycji w sprawach związanych z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP.

O tym, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego można było porozmawiać z ekspertami Banku Gospodarstwa Krajowego.