«Powrót

Przemyt bez tajemnic. Kolejna gigantyczna kontrabanda w rękach funkcjonariuszy pomorskiej KAS

Przemyt bez tajemnic. Kolejna gigantyczna kontrabanda w rękach funkcjonariuszy pomorskiej KAS

Przemyt bez tajemnic. Kolejna gigantyczna kontrabanda w rękach funkcjonariuszy pomorskiej KAS

Funkcjonariusz służby celno- skarbowej przy przechwyconej przesyłce z papierosami
Funkcjonariusz służby celno- skarbowej przy przechwyconej przesyłce z papierosami
Skrzynie z przemycanymi papierosami

Ponad 3,3 mln sztuk papierosów wpadło w ręce służb celno–skarbowych stacjonujących na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni w dniu 21.08.2017 r. Mimo niezwykłego profesjonalizmu i dbałości o szczegóły przemytnicy po raz kolejny przegrali starcie z pomorską KAS.

Place zabaw dla dzieci oraz sprzęt do siłowni, to towary jakimi mieli cieszyć się ich potencjalni odbiorcy w Londynie. Jeden z tysięcy kontenerów jakie miały trafić na 140 metrowy statek transportowy nie dotknął nawet jego pokładu, z uwagi na niezmiennie czujnych pomorskich funkcjonariuszy celno-skarbowych. Zamiast tego został skierowany do wysokiej klasy skanera RTG, gdzie osoby, które widziały już niejedną próbę przemytu jednoznacznie stwierdziły, że zawartość kontenera nie przypomina tego co zadeklarował przewoźnik. Obraz, który im się ukazał wyglądał za to bardzo znajomo.

To co ujrzeli funkcjonariusze po otwarciu stalowej konstrukcji zadziwił jednak samych rewizorów. 44 kartony zawierające rzekomo deklarowany towar, wykonane z niespotykaną dotąd dbałością o szczegóły wyglądały tak, jak by tylko czekały na spełnienie dziecięcych pragnień o wymarzonym placu zabaw czy na satysfakcjonujący wysiłek fizyczny. Po ich otwarciu oczom funkcjonariuszy ukazały się drewniane skrzynie z dobrze znaną im zawartością, która z dziecięcą zabawą czy sportem nie miała wiele wspólnego.

Kontener ukrywał w swym wnętrzu ponad 3,3 mln sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości rynkowej ponad 2,2 mln zł, na których Skarb Państwa mógł stracić nawet 3,8 mln zł.

To nie pierwsze i zapewne nie ostatnie ujawnienie tak wielkogabarytowego przemytu w wykonaniu Krajowej Administracji Skarbowej z Pomorza. Podobnych rozmiarów transport nielegalnych papierosów wykryto w Gdyńskim Porcie, także w lipcu tego roku. Z kolei jeszcze w sierpniu w Gdańskim Terminalu Kontenerowym przechwycono ponad 2 tony melasy tytoniowej.

Tytoń i papierosy nie są jednak jedynymi towarami, które coraz częściej wpadają w gęsto utkaną sieć pomorskich służb celno-skarbowych. Alkohol, narkotyki czy leki to jedynie część tego co nielegalnie próbuje się przewieźć przez polską granicę. KAS stoi jednak na straży polskich i często unijnych granic strzegąc nie tylko obowiązujących przepisów prawa lecz także, o czym niektórzy z nas nie zdają sobie sprawy zdrowia i bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej. Oprócz tak oczywistego zagrożenia jakim są narkotyki, dzięki ciężkiej pracy funkcjonariuszy KAS w ręce często nieświadomych ludzi nie trafi skażony alkohol, zagrzybiały tytoń z terenów zalewowych czy niespełniające europejskich wymogów bezpieczeństwa zabawki dla dzieci. Narastająca ilość sukcesów, o jakich informują media nie są dziełem przypadku lecz profesjonalnego wykonywania obowiązków przez pracowników i funkcjonariuszy nowopowstałej struktury celno-skarbowej jaką jest Krajowa Administracja Skarbowa. Jej wielowymiarowa praca sprawia, że nasze Państwo skutecznie wykrywa nielegalne działania, walczy z nimi, a przede wszystkim im zapobiega.
 

Rejestr zmian