«Powrót

Funkcjonariusze celno-skarbowi na pełnych obrotach. Przedświąteczny boom na terenie Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim

Funkcjonariusze celno-skarbowi na pełnych obrotach. Przedświąteczny boom na terenie Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim

Funkcjonariusze celno-skarbowi na pełnych obrotach. Przedświąteczny boom na terenie Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim

Obraz wykonany przez skaner . Na zdjęciu gitary znajdujące się wewnątrz przesyłki.
Widok wnętrza hali  na oddziale Poczty Polskiej z góry.
Funkcjonariusz celno-skarbowy kontrolujący przesyłki za pomocą psa służbowego.
Funkcjonariusz celno-skarbowy analizujący obraz na monitorze.
Funkcjonariusz celno-skarbowy analizujący obraz ze skanera.

Coraz większa popularność zamawiania świątecznych prezentów przez Internet sprawia, że obsługujący przesyłki operatorzy pocztowi czy kurierzy przeżywają już od ostatniego tygodnia listopada niezwykle intensywny pod względem pracy okres. W grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia mamy z kolei do czynienia z prawdziwym punktem kulminacyjnym nadawania paczek. Należy jednak pamiętać, że jest to również niezwykle pracowity okres dla funkcjonariuszy celno-skarbowych monitorujących pod względem legalności zawartość tych tysięcy przesyłek.

W samym centrum korespondencyjnego natarcia znajdują się mundurowi z Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim, który ulokowany jest na terenie Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego Poczty Polskiej (WER). Węzeł ten obsługuje przesyłki nie tylko krajowe ale także te nadsyłane z całego świata (głównie, z Chin, USA, Kanady, Japonii, Singapuru) dla odbiorców zlokalizowanych w trzech województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Do końca listopada br. Oddział Celny skontrolował łącznie ponad 100.000 przesyłek w imporcie i eksporcie. Jednakże w gorącym okresie przedświątecznym, każdy tydzień to co najmniej 30% więcej paczek i listów wpływających do WER Poczta Polska S.A. niż regularnym tygodniu pracy.
 

To dla nas niezwykle trudny czas w roku. Widząc jednak tą „falę" przesyłek nie rozkładamy rąk, lecz zakasujemy rękawy do pracy. Wszelka budząca nasze wątpliwości korespondencja musi zostać zweryfikowana. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że przedświąteczny boom na poczcie może w łatwy sposób zostać wykorzystany jako zasłona dymna przez osoby zajmujące się nielegalnym obrotem towarów – Sławomir Twardowski Kierownik Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim.  
 

Wypracowane standardy kontroli oraz właściwa analiza ryzyka wpływa na wysoką skuteczność w ujawnianiu towarów podlegających ograniczeniom pozataryfowym. W grudniu w wyniku powyższej analizy typuje się setki podejrzanych paczek. Na pełnych obrotach pracują nie tylko sami funkcjonariusze celno-skarbowi, ale także specjalne skanery RTG oraz psy służbowe. Wszystko po to by stać na straży prawa a także dbać o bezpieczeństwo odbiorców.

Na co w pracy zwracają uwagę mundurowi z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni? W obrocie pocztowym dominują: kosmetyki, odzież, obuwie, torebki, sprzęt elektryczny i elektroniczny, optyczny oraz fotograficzny. Kontroli często podlegają przesyłki z Indii ze względu na przypadki ujawniania w nich środków farmaceutycznych, które importowane są z naruszeniem ustawy Prawo farmaceutyczne.

W sposób szczególny kontroli poddawane są również przesyłki wysyłane z Chin. Znacząca ich ilość zawiera bowiem towary, które są zatrzymywane w związku z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej. Wśród towarów „podrabianych" dominuje odzież, obuwie oraz torebki. Wśród podrabianych znaków towarowych dominują : Nike, Adidas, Louis Vuitton czy Sony.

Funkcjonariusze podkreślają także, że w ostatnich latach w sposób znaczący wzrosła także ilość ujawnianych substancji zastępczych tzw. dopalaczy, głównie pochodzących z Chin.
 

 

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 28.12.2018 Data publikacji: 28.12.2018 07:38 Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2020 12:13
Autor: Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku Osoba publikująca: Karol Pepliński Osoba modyfikująca: Wioleta Działdowska
Rejestr zmian