«Powrót

KAS uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

KAS uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

KAS uczestniczyła w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Tłumy ludzi w godzinach wczesno -porannych przy pomniku Westerplatte
Mężczyźni w mundurach z wieńcem kwiatów
Wózek dziecięcy z lat wojny, stary samochód stojący przy kierunkowskazie na Stutthof.
Tablica z wizerunkami Ignacego Mościckiego i Marszałka Piłsudskiego. W tle zielone drzewa i flaga Polski.
Trzech mężczyzn i kobieta przyglądają się eksponatom z czasów wojny.
Kilka osób przechodzi przez przejście graniczne.
Mężczyzna ciągnie stary wóz.
Z boku kilka osób robi zdjęcie.
Grupa osób składa wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych celników.
Delegacja osób składa wiązankę kwiatów pod pomnikiem
Mężczyzna przemawia przy pomniku poległych celników.
Wieńce kwiatów pod pomnikiem poległych celników.
  • W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie oddano hołd inspektorom celnym i kolejarzom zamordowanym 1 września 1939 r.
  • W obchodach na Pomorzu uczestniczyli Szef KAS nadinspektor Piotr Walczak oraz z-ca szefa KAS Tomasz Słaboszowski.
  • Zastępca szefa KAS Piotr Dziedzic wziął udział w centralnych uroczystościach, które odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte podczas uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej.

Kierownictwo KAS uczestniczyło w rocznicowych obchodach w Malborku. Grupa „Sklepy Cynamonowe" przygotowała tam inscenizację historyczną pt. „A więc wojna..." przybliżającą tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Warto przypomnieć, że przed II wojną światową znajdowało się tam przejście graniczne, a na bocznicy kolejowej stały wagony, będące tymczasową siedzibą inspektorów celnych po tym, jak w maju 1939 r. spalono placówkę celną. To w tym właśnie miejscu rankiem 1 września 1939 r., podczas ostrzelania przez pociąg pancerny, ranni zostali inspektorzy celni: Józef Król i Ludgard Rakowski.

„Pracownicy i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej kultywują pamięć o poległych w czasie II wojny światowej inspektorach celnych. To nasi bohaterowie a nasza obecność w Malborku, gdzie stoi pomnik im poświęcony jest obowiązkiem i wyrazem wielkiego szacunku dla ich patriotycznej postawy. Oddajemy cześć chlubnej historii polskiej administracji skarbowej, aby pamięć o niej była zachowana przez następne pokolenia" – powiedział Szef KAS Piotr Walczak.

Uroczystość w Malborku zakończono Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Celników Polskich.

Dalsze wydarzenia związane z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej miały miejsce w Szymankowie. W 1939 roku polscy urzędnicy celni i kolejarze na stacji w Szymankowie zidentyfikowali pociąg z niemieckimi oddziałami szturmowymi, przebranymi w polskie mundury. W tym samym czasie do budynku szymankowskiego dworca, w którym mieściła się polska placówka celna i administracja kolejowa, weszli hitlerowscy bojówkarze i zabili kilku urzędników. Polacy nie dali się jednak zaskoczyć i wystrzelili w powietrze race sygnałowe, ostrzegając w ten sposób polskich żołnierzy broniących mostu w Tczewie. Równocześnie skierowali niemiecki pociąg pancerny na ślepy tor uniemożliwiając hitlerowcom kontynuowanie operacji przeciwko polskiej załodze mostu. Działania celników i kolejarzy w Szymankowie dały wystarczająco dużo czasu polskim żołnierzom w Tczewie na zadanie znaczących strat atakującym ich Niemcom, zaś saperom czas na wysadzenie strategicznego mostu granicznego nad Wisłą. Za swój udział w tych wydarzeniach polscy urzędnicy celni i kolejowi zapłacili najwyższą cenę - zostali wymordowani przez bojówki niemieckie w kilka chwil po opanowaniu stacji przez Niemców. W nocy i nad ranem 1 września 1939 roku, zamordowano w Szymankowie 21 Polaków - celników i kolejarzy.

W trakcie uroczystości złożono wieńce pod tablicą pamięci na dworcu kolejowym oraz pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych przez hitlerowców funkcjonariuszy celnych i kolejarzy.

Kolejarze oddali hołd zamordowanym kolegom i celnikom przeciągłym gwizdem lokomotyw.

„Rzadko się zdarza aby relacja z wydarzeń historycznych była czarno-biała. Otóż historia 1 września 1939 w Szymankowie właśnie taka była. Po jednej stronie stała odwaga i prawda, po drugiej bestialstwo i kłamstwo. Polscy kolejarze i celnicy padli ofiarą niewyobrażalnej zbrodni, zamordowano ich wraz z rodzinami. Pielęgnowanie pamięci o bohaterstwie uczestników tego wojennego dramatu, jest naszym patriotycznym obowiązkiem, a ich niezłomna postawa powinna być dla nas wzorem do naśladowania" – powiedział w Szymankowie zastępca Szefa KAS Tomasz Słaboszowski.

Uroczystości na wybrzeżu zakończyły się złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową Ofiar Wojny w Tczewie.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników obchodów na Pomorzu, który odczytano w Malborku, Szymankowie i Tczewie. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy (link do oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Imprezą towarzyszącą obchodom w Tczewie był piknik historyczno-militarny, w którym uczestniczyli m.in. pracownicy i funkcjonariusze z Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Na nadwiślańskim bulwarze zaprezentowano historyczne eksponaty oraz elementy współczesnego wyposażenia Służby Celno-Skarbowej.