«Powrót

Mobilne skanery RTG najnowszej generacji będą wspierać pomorską KAS

Mobilne skanery RTG najnowszej generacji będą wspierać pomorską KAS

Mobilne skanery RTG najnowszej generacji będą wspierać pomorską KAS

Zdjęcie przedstawia jak Dyrektor Izby Administracji Skarbowej  podpisuje z Wojewodą pomorskim  umowę użyczenia dwóch mobilnych skanerów.
Zdjęcie przedstawia skaner mobilny na terenie Bazy Kontenerowej w Gdańsku
Zdjęcie przedstawia skaner mobilny na terenie Bazy Kontenerowej w Gdańsku
Zdjęcie przedstawia skaner mobilny na terenie Bazy Kontenerowej w Gdańsku

Dwa zaawansowane technologicznie mobilne skanery NUCTECH MT1213DE właśnie trafiły na wyposażenie pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Dołączą one do innych zaprawionych już boju urządzeń stacjonujących na terenie Terminali Kontenerowych w Gdańsku i Gdyni.

W dniu 15 stycznia 2018 r. odbyła się konferencja prasowa przybliżająca przedstawicielom  mediów i zaproszonym gościom specyfikę pracy skanerów. Podczas tego spotkania Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku wraz z Wojewodą Pomorskim podpisali porozumienie dotyczące przekazania do bezpłatnego używania mobilnego skanera RTG najnowszej generacji, który będzie wspierać KAS w portach w Gdańsku i Gdyni.  Została przedstawiona prezentacja pokazująca możliwości skanerów wykorzystywanych przez pomorską KAS. Rentgenowskie systemy skanujące od wielu już lat są powszechnym, często niezastąpionym elementem kontroli celnej. Występują one wszędzie tam, gdzie niezbędna jest bezpieczna, nieinwazyjna, a zarazem szybka i rzetelna kontrola kontenerów oraz innych środków przewozowych. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na obsługę takiego urządzenia. W KAS za ich sterami siedzą jedynie specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze celno-skarbowi posiadający aktualne badania lekarskie, szkolenia producenckie oraz uprawnienia do pracy z akceleratorem wysokoenergetycznym nadane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.

Posiadanie takich wysokoenergetycznych urządzeń RTG niewątpliwie się opłaca. W wielu przypadkach można dzięki nim nie tylko znacząco skrócić czas kontroli ale również precyzyjniej typować miejsca, w których ukryto kontrabandę. Przy czym to do doświadczonych funkcjonariuszy analizujących po prześwietleniu obraz RTG należy decyzja o potrzebie przeprowadzenia dodatkowych kontroli lub zwolnienia towaru.

Od 2005 roku Izba Celna w Gdyni a następnie Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni wykorzystywały w procesie kontroli celnej 5 urządzeń RTG do prześwietlania kontenerów i środków przewozowych, teraz otrzymali oni dwa nowe, które zapewnić im mają znaczące wsparcie w walce z przemytem.

NUCTECH MT1213DE – bo te urządzenia zakupiła Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku (w tym jeden ze środków pozyskanych od Wojewody Pomorskiego) - to sprzęt określany przez producenta jako „industrial miracle" (cud przemysłowy). Opracowano go bazując na poprzednim modelu mobilnym. Konstrukcja umieszczona jest na podwoziu pojazdu ciężarowego, który zapewnia mu nie tylko właściwą mobilność ale także doskonałe parametry pracy. Może on bowiem zbadać obiekty długie na 18 m, szerokie na 2,6 m i wysokie na 4,6 m. Urządzenie wykorzystuje zawansowaną technologię szybkiego skanowania promieniami rentgenowskimi o dwóch energiach, ułatwiającej interpretatorowi obrazu RTG rozróżnianie towarów/materiałów o niskiej gęstości (narkotyki, materiały wybuchowe) wśród towarów o wysokiej gęstości (stal). Wykorzystując moduł LINAC (liniowy akcelerator elektronów) o mocy 6 MeV nowy skaner jest zdolny penetrować stal o grubości nawet 30 cm. Taką mocą na Pomorzu dysponował dotychczas jedynie Rapiscan Eagle G60 – dwuenergetyczne urządzenie stacjonarne zainstalowane w 2011 r. na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego w Gdyni.

Nowy nabytek Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni to prawdziwy „transformers", wyposażony w dwa tryby pracy. W standardowej opcji urządzenie prześwietla obiekty z prędkością 0,4 m/s, które pozostają w tym czasie w bezruchu. Z kolei w tzw. trybie „Drive-through", podczas którego skaner zamienia się w swoistą bramę, przez którą przejeżdżają kontrolowane kontenery, jego prędkość wzrasta do 5 km/h, a przepustowość dochodzi nawet do 100 40 stopowych kontenerów na godzinę.

Dzięki wysokiej automatyzacji skanery marki NUCTECH mogą być obsługiwane przez zaledwie dwie osoby tj. operatora kontroli i inspektora obrazu, zapewniając przy sprawną, nie naruszającą ciągłości łańcucha dostaw nieinwazyjną kontrolę towarów. Sprzęt może sprawnie działać nawet w skrajnych warunkach pogodowych zapewniając ciągłość kontroli. Nie straszne mu wysokie lub niskie temperatury, porywisty wiatr, a także intensywne opady atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg.

Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni już teraz są bardzo zadowoleni z nowych nabytków i zapewniają, że na pewno w pełni wykorzystają ich potencjał działając w ramach struktur Krajowej Administracji Skarbowej.

Wojewoda Pomorski w oparciu o art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2005 r. w sprawie obowiązków wojewody w zakresie finansowania i utrzymywania przejść granicznych, przejść turystycznych, miejsc przekraczania granicy na szlakach turystycznych oraz punktów nocnego postoju na rzekach granicznych, ich wyposażenia w sprzęt, a także organów właściwych do osadzania i utrzymywania znaków granicznych na morskich wodach wyposażył Izbę Administracji Skarbowej w mobilne urządzenie RTG do prześwietlania kontenerów i pojazdów model MT1213DE o wartości 10.405.800 zł.

W celu realizacji tego zadania zostały pozyskane środki na sfinansowanie zakupu z rezerwy celowej budżetu państwa oraz podpisane przez Wojewodę Pomorskiego:

  • Porozumienie nr 106/2017 z dnia 22 czerwca 2017 r. z Izbą Administracji Skarbowej w sprawie przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę mobilnego urządzenia RTG.
  • Umowa nr 189/2017 z 2.11.2017 r. z Wykonawcą - chińską firmą Nuctech Warsaw Company Limited Sp z o.o. na dostawę mobilnego urządzenia RTG
  • Umowa Użyczenia nr 6/2018 z dnia 15.01.2018 r.
Rejestr zmian