«Powrót

Wystawa poświęcona Służbie Celno-Skarbowej w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawa poświęcona Służbie Celno-Skarbowej w Muzeum II Wojny Światowej

Wystawa poświęcona Służbie Celno-Skarbowej w Muzeum II Wojny Światowej

Eksponat w gablocie - guzik od munduru funkcjonariusza Celno-Skarbowego.
Przemówienie w Muzeum II Wojny Światowej Zastępcy Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Walczaka
Przemówienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasza Słaboszowskiego.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - Dyrektor Muzeum dr. Karol Nawrocki, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku  Tomasz Słaboszowski, Zastępca Szefa KAS Piotr Walczak.
  • 31 sierpnia zastępca szefa KAS nadinspektor Piotr Walczak uczestniczył w uroczystym otwarciu wystawy pt.: „Służba Celno – Skarbowa w zmieniającej się Rzeczypospolitej Polskiej".
  • Wyjątkowa ekspozycja powstała dzięki wspólnym wysiłkom pracowników i funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku oraz pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa, którą mam zaszczyt otworzyć daje wyjątkową możliwość poznania historii Służby Celno–Skarbowej i jej bohaterów. Przybliża historię ludzi, którzy wykonywali swoje obowiązki służbowe w zmieniających się realiach Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina poświęcenie polskich funkcjonariuszy celnych, którzy we wrześniu 1939 r. oddali życie w obronie ojczyzny. Organizując tę wystawę oddajemy im hołd. Pamięć o tych aktach patriotyzmu kultywowana jest przez kolejne pokolenia funkcjonariuszy i pracowników administracji skarbowej, zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość" – powiedział zastępca Szefa KAS nadinsp. Piotr Walczak.

W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli również Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Tomasz Słaboszowski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i izb administracji skarbowej.

Strefa pamięci o patriotyzmie

Wystawa poświęcona jest historii polskiego celnictwa i skarbowości, szczególnie na obszarze pomorza oraz Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939. To  prezentacja pamiątek kolekcjonowanych przez pracowników i funkcjonariuszy KAS. Historyczne dokumenty, odznaczenia i inne unikatowe przedmioty są prezentowane w niezwykłym miejscu jakim jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

Intencją twórców wystawy jest popularyzacja wiedzy o administracji celno – skarbowej w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ekspozycja przybliża dzieje administracji celnej i skarbowej w regionie pomorza oraz  historię jej bohaterów. Jest elementem obchodów uroczystości 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Upamiętnienia tragiczne wydarzenia września 1939 roku, kiedy polscy inspektorzy celni i kolejarze zostali zamordowani przez niemieckiego okupanta.  Przybliża również realia pracy celników oraz urzędników skarbowych w latach poprzedzających wybuch II Wojny Światowej. Realizowane przez nich zadania, narzędzia jakimi się posługiwali, a także wyzwania z którymi się zmagali, doskonale obrazują proces ewolucji administracji publicznej.

Wystawę "Służba Celno-Skarbowa w zmieniającej się Rzeczypospolitej" można zwiedzać do 30 września 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej w holu na poziomie -2.

Godziny otwarcia muzeum: wtorek – piątek 10:00 - 19:00, sobota – niedziela 10.00 - 20:00.

Serdecznie zapraszamy.
 

Rejestr zmian