«Powrót

Podsumowanie projektu Małe Miasto Wejherowo

Podsumowanie projektu Małe Miasto Wejherowo

Podsumowanie projektu Małe Miasto Wejherowo

Uroczyste otwarcie projektu z udziałem Prezydenta Miasta Wejherowa, Pana Krzysztofa Hildebrandta i organizatorów
O podatkach ciekawie i z uśmiechem. Dziewczynka , która drukuje paragon na kasie fiskalnej
Uczymy się wypełniać deklarację. Dziecko wypełniające deklarację podatkową i pracownik urzędu pomagający przy wypełnianiu.
Kasa fiskalna bawiąc- uczy. Chłopiec przy kasie fiskalnej.
Podziękowanie za udział w projekcie. Organizatorzy i uczestnicy dziękują za udział w projekcie

W dniach 21-25.01.2019 r., pracownicy Urzędu Skarbowego w Wejherowie wzięli udział w projekcie edukacyjnym Małe Miasto Wejherowo, realizowanym dla dzieci szkolnych w wieku od 8 do 12 lat, przez fundację Dom Mojego Brata z Wejherowa oraz Fundację BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego).

Przez kolejnych 5 dni udziału w projekcie, realizowanym w pomieszczeniach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie,  dzieci z miejscowych szkół podstawowych mogły zapoznać się z ważnymi aspektami życia dorosłych jako mieszkańcy Małego Miasta Wejherowa, takimi jak praca (wykonywanie różnych zawodów), zarządzanie zarobionymi pieniędzmi (wydawanie, oszczędzanie, lokowanie etc.), odporowadzanie podatków. Dzieci uczyły się zatem w formie zabawy wartości pracy, specyfiki różnych zawodów, za wykonaną pracę otrzymywały wynagrodzenie w specjalnej, małomiasteczkowej walucie, które mogły ulokować w banku, przeznaczyć na zakupy w Sklepie Marzeń etc. Ogół doswiadczeń z tego działania miał również szerszy cel: zapoznanie dzieci z zasadami funkcjonowania gospodarki.

W Małym Mieście Wejherowie nie mogło zabraknąć Małomiasteczkowego Urzędu Skarbowego, w którym dzieci nie tylko zdobywały wiedzę na temat podatków, ale również z tytułu uzyskanych wynagrodzeń, codziennie odprowadzały podatki w małomiasteczkowej walucie. Urząd ten kazdego dnia obsługiwało dwóch pracowników Urzędu Skarbowego w Wejherowie. W formie interaktywnej zabawy, dzieci dowiedziały się m.in., czym są podatki, jakie sa ich rodzaje i przeznaczenie (aktywnie dokumentowały zdobywaną wiedzę na tablicy), co to jest deklaracja podatkowa i jakie deklaracje składane sa w urzędach skarbowych, przy czym szczególnie cennym doświadczeniem w tym zakresie była możliwość wprowadzania tych deklaracji do specjalnie stworzonego na potrzeby projektu przez naszych pracowników, systemu o nazwie „Podatex" i skonfrontowania tego działania z tą sama deklaracją, wpływającą do systemu „Podatex" elektronicznie. Dzieci bez specjalnej pomocy z naszej strony, dochodziły do oczywistego wniosku, iż najlepszą formą rozliczeń podatkowych i ich obsługi w urzędzie – są rozliczenia elektroniczne (promocja e-deklaracji i usługi Twój e-PIT).

Niekłamanym liderem jeżeli chodzi o zainteresowanie dzieci, była jednak szkoleniowa kasa fiskalna, którą nasi pracownicy udostępnili młodym adeptom skarbowości – wykorzystywana przy robieniu przez dzieci małomiasteczkowych zakupów. Dokumentowanie zakupów na kasie fiskalnej i bardzo wnikliwa analiza małomiasteczkowych paragonów, do której dzieci nie trzeba było zachęcać - miały na celu uświadomienie dzieciom przeznaczenia kas fiskalnych i ich znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania systemu podatkowego.

W ostatnim dniu projektu – 25 stycznia 2019 r., odbyło się uroczyste przekazanie kwoty podatków zebranych przez Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy z podatków (które dzieci płaciły codziennie na koniec dnia) na wybrany przez dzieci cel, spośród wielu propozycji.

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Wejherowie, uczestniczący w projekcie otrzymali od organizatorów pamiątkowe podziękowanie.  

 

Rejestr zmian