«Powrót

Koralowce zatrzymane przez pomorską KAS

Koralowce zatrzymane przez pomorską KAS

Koralowce zatrzymane przez pomorską KAS

Szkielety wapienne koralowca. 8 sztuk w jasnych kolorach
  • Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w bagażu wapienne szkielety koralowca.
  • CITESY pochodziły z Egiptu.

Korale są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, występujących w wodach ciepłych stref klimatycznych, między innymi w Oceanie Indyjskim czy Morzu Śródziemnym. Powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie, tzw, rafy, gdzie tworzą rozgałęzione ławice.

W ostatnim czasie w Porcie Lotniczym Gdańsk- Rębiechowo, funkcjonariusze pomorskiej KAS skontrolowali bagaż kobiety powracającej z Egiptu. Okazało się, że w walizce podróżnej znajduje się 8 szt. wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia  Spp., które są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES.

Rząd koralowców rafotwórczych (Scleractinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy wytwarząjące zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych tzw. atoli. Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnia wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W związku z brakiem wymaganego przepisami zezwolenia na przywóz i świadectwa pochodzenia – co stanowi naruszenie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ww. okazy zatrzymano do dalszego postępowania.