Nielegalna jazda na oleju żeglugowym

Nielegalna jazda na oleju żeglugowym

Nielegalna jazda na oleju żeglugowym

Funkcjonariusze stoją przy ciągniku siodłowym
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej otwierają samochód , w którym znajdują si e pojemniki z cieczą
Plac, na którym  stoją samochody ciężarowe. Z przodu, tyłem stoi funkcjonariusz
  • Funkcjonariusze pomorskiej KAS ujawnili nielegalny proceder wykorzystywania oleju żeglugowego w transporcie drogowym,
  • Pojemność skontrolowanych zbiorników wynosi ok. 17 tys. litrów. Uszczuplenie z tytułu niezapłaconych podatków  szacuje się na kwotę  prawie 36 tys. zł

7 listopada 2020r. funkcjonariusze Wydziału Kontroli Celno-Skarbowej Rynku w Gdańsku przy wsparciu funkcjonariuszy Działu Realizacji w Gdańsku przeprowadzili kontrolę zużycia paliwa w firmie transportowej w Pelplinie.

Kontrola wykazała, że w firmie do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego wykorzystywany był olej żeglugowy barwiony na niebiesko. Proceder stwierdzono we wszystkich skontrolowanych 15 ciągnikach siodłowych tzw. TIR-ach. Dodatkowo badania cieczy znajdującej się w pojemnikach PCV typu Mauzer wykazały identyczną substancję co w zbiornikach pojazdów. Pojemniki z podłączonymi  do nich urządzeniami tworzyły przepompownie paliwa.

Uszczuplenie z tytułu niezapłaconych podatków  szacuje się na kwotę  35 916 zł.

Dalsze postępowanie o przestępstwo skarbowe w sprawie będzie prowadził Wydział Dochodzeniowo-Śledczy PUCS w Gdyni.

Jednocześnie należy zauważyć, że olej żeglugowy, pod warunkiem wykorzystania go do celów żeglugowych, jest zwolniony od podatku akcyzowego. W związku z tym, że to paliwo jest tańsze od oleju napędowego, znajduje wielu nabywców, którzy wykorzystują go do celów napędowych.