«Powrót

83. rocznica wybuchu II wojny światowej na Pomorzu

83. rocznica wybuchu II wojny światowej na Pomorzu

83. rocznica wybuchu II wojny światowej na Pomorzu

Funkcjonariusze pomorskiej KAS
Delegacja Szefa KAS niesie biało-czerwone znicze
Kompania honorowa KAS
Dwaj mężczyźni trzymają róże.
Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk, oraz Zastępcy Szefa KAS Anna Chałupa i Mariusz Gojny
Przemówienie szefa KAS pod pomnikiem w Szymankowie.
Dwaj mężczyźni trzymają biało-czerwone znicze.
  • W Malborku-Kałdowie, Szymankowie oraz Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające inspektorów celnych i kolejarzy zamordowanych 1 września 1939 r.
  • W uroczystościach wzięło udział m.in. kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
  • Oddano hołd 21 polskim celnikom i kolejarzom, pierwszym ofiarom II wojny światowej.

Uroczystości w Malborku-Kałdowie

Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk oraz z-ca szefa KAS Anna Chałupa i z-ca szefa KAS Mariusz Gojny, przedstawiciele izb administracji skarbowej, a także delegacje najwyższych władz państwowych wzięli udział w rocznicowych obchodach 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się w Malborku-Kałdowie przy Pomniku Celników Polskich. Po apelu pamięci delegacje złożył wieńce.
 
„Do naszych obowiązków należy pielęgnowanie i utrwalanie pamięci o tamtych wydarzeniach" – powiedział minister Bartosz Zbaraszczuk.
 
Przed II wojną światową w Malborku-Kałdowie znajdowało się przejście graniczne. W maju 1939 r. spalono w tym miejscu placówkę służb celnych. W dniu wybuchu wojny tymczasową siedzibą inspektorów były wagony w pobliskim Szymankowie, które stały na bocznicy kolejowej.
 

Uroczystości w Szymankowie i Tczewie

Dalsze uroczystości odbyły się w Szymankowie i Tczewie. W kościele parafialnym biskup diecezji elbląskiej odprawił Mszę Świętą. Następnie obchody przeniosły się pod tablicę pamiątkową na dworcu PKP, gdzie po modlitwie w intencji pomordowanych złożono wieńce.
 
Ostatnia część uroczystości odbyła się w Tczewie przed pomnikiem na Skwerze Bohaterów Szymankowa. Minister Bartosz Zbaraszczuk podczas przemówienia oddał hołd zamordowanym za wolność ojczyzny kolejarzom i urzędnikom skarbowym. Delegacje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów oraz Krajowej Administracji Skarbowej złożyły kwiaty i znicze przy Kamieniu Pamięci.
 
Całości obchodów towarzyszył piknik historyczno-militarny, w trakcie którego odbyła się inscenizacja wydarzeń z 1 września 1939 r.
 

Pokrzyżowane plany i pierwsze ofiary wojny

Rankiem po wybuchu wojny placówkę w Szymankowie ostrzelali niemieccy żołnierze-bojówkarze z tzw. grupy Medena. Kilka minut po godzinie 2:00 zamordowali podczas służby jednego z inspektorów celnych Eugeniusza Jarszyńskiego. Potem były kolejne ofiary.
 
Hitlerowcy mieli odbić i zabezpieczyć mosty, kolejowy i drogowy, w Tczewie. Urzędnicy celni i kolejowi na stacji w Szymankowie pokrzyżowali im plany i ostrzegli polskich saperów z Tczewa. Dzięki temu uniemożliwili oni przejazd niemieckiego pociągu pancernego, który skierowali na ślepy tor. W efekcie spowolnili zaplanowaną akcję wojsk niemieckich, która miała zaskoczyć Polaków.
 
Za bohaterską postawę zapłacili swoim życiem. W akcie zemsty bojówkarze z grupy Medema, których nazywano „maszynami do zabijania", zamordowali w Szymankowie 21 Polaków, głównie celników i kolejarzy. Były to pierwsze ofiary II wojny światowej spośród 6 milionów wymordowanych Polaków.