«Powrót

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Minister Marian Banaś wraz z nagrodzonymi drużynami na tle ścianki reklamowej
Minister Marian Banaś przemawia do uczestników konkursu na tle ścianki reklamowej
Minister Marian Banaś wręcza nagrodę uśmiechniętym zwycięzcom konkursu
Zdjęcie wszystkich uczestników biorących udział w uroczystości na tle ścianki reklamowej
  • Wyłoniono laureatów konkursu MinFinTech na stworzenie aplikacji samouczącego się systemu informatycznego, który będzie wspierać ochronę polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG.
  • Dwuetapowy konkurs odbywał się w ramach pilotażu programu GovTech Polska.
  • W uroczystości wręczenia nagród 25 marca 2019 r. wziął udział szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.

Resort finansów już po raz drugi zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów w zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.

Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Służba Celno-Skarbowa powstrzymuje każdego roku tysiące prób przemytu m.in. papierosów, alkoholu, narkotyków, broni i materiałów wybuchowych, zagrożonych gatunków zwierząt, a nawet ludzi – ofiar porwań i handlu żywym towarem. Jedną z metod ochrony przed napływem takich towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o pracownikach i funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.
 

Zwycięzcy konkursu
 

Nasze zadanie było bardzo ambitne a czas na jego wykonanie krótki. Mimo to otrzymaliśmy aż 96 zgłoszeń, z których do I etapu wybrano 32 rozwiązania. Do II etapu zakwalifikowało się 5 zespołów i tak laureatami I etapu konkursu zostali:
•I miejsce - TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o.
•II miejsce - Promity sp. z o.o.
•III miejsce - LogicAI sp. z o.o. i Paweł Sienkowski
•IV miejsce - Neuralbit Technologies sp. z o.o
•V miejsce - Alphamoon Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzcę: TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o. – firmę, która w I etapie zdobyła największą liczbę punktów. Potwierdzeniem zwycięstwa był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W II etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów. Ministerstwo Finansów podejmie dalszą współpracę ze zwycięską firmą i zaprosi ją do negocjacji z wolnej ręki.
 

Innowacyjne rozwiązania IT w walce z przestępczością
 

„Priorytetem KAS pozostaje walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi, ochrona legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników. Dysponujemy coraz lepszym sprzętem do wykrywania przemytu, ale przemytnicy są bardzo kreatywni. To motywuje KAS do ciągłego rozwoju i ulepszania zarówno metod, jak i wykorzystywanego sprzętu. Nie tylko jestem dumny, że konkurs dedykowany był obszarowi działania Służby Celno-Skarbowej, ale też wierzę, że wdrożenie zwycięskiego rozwiązania będzie wspomagać pracę tej służby" – powiedział podczas spotkania z laureatami szef KAS Marian Banaś, który przekazał symboliczne czeki z nagrodami.
 

MinFinTech częścią pilotażu GovTech Polska
 

Powołanie GovTech Polska otworzyło nowy rozdział w relacjach administracji publicznej z przedsiębiorcami MŚP i startupami. Oprócz Ministerstwa Finansów swoje zadania w ramach pilotażu wystawiły także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych i kreatywnych do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szczegóły nowych wyzwań zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 r.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 27.03.2019 Data publikacji: 27.03.2019 08:47 Data ostatniej modyfikacji: 27.03.2019 08:51
Autor: Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Osoba publikująca: Karol Pepliński Osoba modyfikująca: Karol Pepliński
Rejestr zmian