«Powrót

82. rocznica wybuchu II wojny światowej uczczona przez pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na Pomorzu

82. rocznica wybuchu II wojny światowej uczczona przez pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na Pomorzu

82. rocznica wybuchu II wojny światowej uczczona przez pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na Pomorzu

Pomnik poległych celników w Tczewie. Obok stoją funkcjonariusze różnych służb. Pod pomnikiem leżą kwiaty.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska w mundurze przemawia do zgromadzonych gości. Z tyłu stoją honorowi goście.
Kompania honorowa pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej maszeruje.
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, Pani Barbara Bętkowska-Cela w asyście Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, Pana Macieja Siniarskiego składają wiązankę kwiatów pod pomnikiem poległych w Tczewie.
Minister Piotr Karczewski przemawia pod pomnikiem poległych celników i kolejarzy w Szymankowie. Z tyłu pomnik, krzyże, poczet sztandarowy KAS.
Żołnierze z karabinami przygotowują się do salwy honorowej.
  • W Malborku-Kałdowie, Szymankowie i Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską postawę inspektorów celnych i kolejarzy zamordowanych 1 września 1939 r.
  • W uroczystościach wzięła udział m.in. szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska.

W uroczystości wzięli udział: Szef KAS Magdalena Rzeczkowska, Zastępca Szefa KAS Anna Chałupa, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Bętkowska –Cela, przedstawiciele kierownictwa IAS-ów a także Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski, którzy oddali hołd polskim celnikom i złożyli kwiaty pod pomnikami Ofiar Wojny.

Uroczystości w Malborku - Kałdowie

Podczas uroczystości głos zabrała Szef Kas Magdalena Rzeczkowska, która powiedziała, że pielęgnowanie i utrwalanie pamięci o tamtych wydarzeniach jest obowiązkiem nas wszystkich. Przed II wojną światową w Malborku – Kałdowie znajdowało się przejście graniczne, a na bocznicy kolejowej stały wagony, które były tymczasową siedzibą inspektorów celnych po tym, jak w maju 1939 r. spłonęła ich placówka.

Głos zabrał również Burmistrz Malborka Pan Marek Charzewski, który wspomniał o polskich urzędnikach i kolejarzach, którzy polegli na polu bitwy.

Sekretarz Stanu Szef Krajowej Administracji Skarbowej insp. Magdalena Rzeczkowska w asyście Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Pani Barbary Bętkowskiej –Cela, wyróżniła emerytowanego funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej Pana Romualda Adamowicza za kultywowanie przez lata pamięci o poległych inspektorach celnych oraz zabieganie o uhonorowanie poległych odrębnym miejscem pamięci- jedynym w Polsce pomnikiem ku czci Celników.

Uroczystość w Malborku zakończono Apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Celników Polskich.

Uroczystości w Szymankowie i Tczewie

Polscy urzędnicy celni i kolejowi na stacji w Szymankowie po wybuchu wojny uniemożliwili przejazd niemieckiego pociągu pancernego i przekazali informację o nim polskim żołnierzom, broniącym mostu w Tczewie. Zapłacili za to najwyższą cenę. 1 września 1939 r. faszystowskie bojówki zamordowały w Szymankowie 21 Polaków, głownie celników i kolejarzy.

W trakcie uroczystości złożono wieńce pod tablicą pamięci na dworcu kolejowym i pod pomnikiem, który upamiętnia zamordowanych.

W swoich przemówieniach insp. Magdalena Rzeczkowska oraz przedstawiciel kolejarzy Pan Jacek Prętki oddali hołd zamordowanym za wolność Ojczyzny kolejarzom i urzędnikom skarbowym.

W Tczewie bohaterscy celnicy, urzędnicy skarbowi i kolejarze, zostali zamordowani w akcie zemsty za pomoc jednostce saperów w wypełnianiu żołnierskiego obowiązku.