«Powrót

Brylanty w orzechach - czyli historia przemytu na Bałtyku

Brylanty w orzechach - czyli historia przemytu na Bałtyku

Brylanty w orzechach - czyli historia przemytu na Bałtyku

Czarno- niebieskie logo wystawy: Brylanty w orzechach.
  • Zapraszamy na wystawę czasową na Sołdku.
  • Czwartki z pomorską KAS.

O wystawie

We współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, w ładowni Statku-Muzeum „Sołdek"została przygotowana wystawa, na której zapoznamy się ze zjawiskiem przemytu na Bałtyku, w aspekcie historycznym oraz współczesnym. Z okresu przedwojennego prezentujemy kilka ciekawych pamiątek: czapkę celnika oraz „pazury do wyciągania" worków z przemytem ze skrytek na statkach. Dostępne są również akcesoria przemytnika: but do przemycania złotych monet i specjalnie spreparowana książka do przemytu broni. PRL to czas niedoboru na rynku wewnętrznym wielu artykułów. Braki te starali się wypełniać marynarze, którzy jako uprzywilejowani obywatele, mogli regularnie wyjeżdżać poza granicę. To, co wywozili i przywozili do rodzimego kraju można dostrzec na zdjęciach dokumentujących przemycane towary. Warto dodać, że w owym czasie Trójmiasto było miejscem szczególnym - tłumnie przyjeżdżano tu na zakupy z całej Polski. Ekspozycja prezentuje również ciekawe ujawnienia dot. przemytu zwierząt, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem. Ta część wystawy spełnia również rolę edukacyjną -  dowiemy się z niej m.in. o tym, czego nie wolno przywozić z zagranicznych wakacji. Ostatni obszar wystawy pokazuje współczesne metody walki z przemytem na morzu. W okresie trwania wystawy - w każdy czwartek - funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pomorskiej KAS prezentują nowoczesny sprzęt służący do walki z przemytem. To także okazja do wysłuchania opowieści o ich codziennej pracy w portach i na morzu.

Wystawa otwarta będzie od 3.07-30.09.2023r.

Otwarcie wystawy

Wystawa już otwarta.
3 lipca 2023 r. otworzyliśmy wystawę "Brylanty w orzechach czyli historia przemytu na Bałtyku". Barbara Bętkowska - Cela Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku i Marcin Westphal Zastępca Dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego przywitali zgromadzonych gości. Otwarciu wystawy towarzyszyła konferencja prasowa poświęcona historii przemytu i obszarom, które zostały zaprezentowane w ładowni Sołdka. Wnętrza najsłynniejszego polskiego rudowęglowca stanowią idealne miejsce do odkrywania fascynujących opowieści o przemytnikach, którzy przemierzali morze w poszukiwaniu szybkich zysków. Zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

Video

Deskrypcja tekstowa:
Tablica początkowa Krajowej Administracji Skarbowej.
Niebiesko-szara tablica - Brylanty w orzechach, czyli historia przemytu na Bałtyku.
Ładownia statku. Duże tablice na sztalugach z opisem wystawy. Wypowiedź kustosza Izby Pamięci Cła i Skarbowości. W tle eksponaty wystawy. Na ciemnym tle leżą orzechy i brylanty. Wisząca tablica Brylanty w orzechach. Wypowiedź Zastępcy Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. W tle kilka tablic opisujących wystawę. Dwie wiszące tablice z odprawą pasażerów na statku MS Batory.
Dokumenty i zdjęcia w gablocie. Kilka osób stoi i rozmawia przy gablocie z eksponatami. W tle ludzie, którzy zwiedzają wystawę.
W gablocie leżą pazury do wyciągnięcia worków z przemytem. W gablocie - skrzynka z narzędziami. Stojąca tablica z informacjami o CITES.
Wypowiedź Zastępcy Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. W tle wypchany niedźwiedź oraz wisząca tablica informacyjna.
Na ciemnym tle leżą różnej wielkości muszle i koralowce. Spreparowany krokodyl stoi na podeście, przykrytym skórą lamparta.
Kilka osób wokół gablot z eksponatami. Wypowiedź Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. W tle tablice informacyjne oraz stara maszyna do pisania.
Tablica końcowa Krajowej Administracji Skarbowej.

Czwartki z pomorską KAS

Na pokładzie statku-muzeum „Sołdek" aż do 29 września 2023 r. podziwiać można  wystawę „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku". Ekspozycja prezentuje m.in. ciekawe wątki dotyczące przemytu zwierząt, w tym wielu gatunków zagrożonych wyginięciem. Ukazane są również współczesne metody walki z przemytem na morzu. Wystawie towarzyszy cykl trzynastu interesujących spotkań pn. „Czwartki z pomorską KAS".

W czasie trwania wystawy „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku" funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej prezentują nowoczesny sprzęt służący do walki z przemytem. Chętnie dzielą się również opowieściami o swojej codziennej pracy w portach i na morzu. Do udziału w „Czwartkach z pomorską KAS" uprawnia bilet wstępu na „Sołdka".

„Czwartki z pomorską KAS" Statek–muzeum „Sołdek"
Godz. 11:00 – 13:00


6.07.2023 | 3.08.2023 | 7.09.2023
„Rentgen na służbie" – nowoczesne metody walki z przemytem
Jak wykorzystywane są urządzenia rentgenowskie w procesie kontroli towarów przewożonych drogą morską? Prezentacja technologii kontroli nieinwazyjnej wykorzystywanej w pracy funkcjonariuszy celno-skarbowych na morskich przejściach granicznych. Informacja o międzynarodowych projektach badawczych związanych z udaremnianiem przemytu. Przedstawiciele Centrum RTG w Gdańsku opowiadają o najbardziej popularnych metodach przemytu w transporcie morskim oraz skuteczności użycia promieni RTG w ich zwalczaniu.

13.07.2023 | 10.08.2023 | 14.09.2023
„Celne oko na morzu" – prezentacja sprzętu i metod walki z przemytem na morzu
Wydział Morski Zwalczania Przestępczości jest jedyną tak wyspecjalizowaną komórką organizacyjną KAS, przeznaczoną do zwalczania przestępczości celno-skarbowej na morzu. Dysponuje ona jednostkami pływającymi, które kontrolują wody terytorialne RP, porty i przystanie polskiego wybrzeża. Funkcjonariusze są wyszkoleni do pracy na wysokościach i w głębinach morskich.  Wydział Morski jako jedyny w KAS wchodzi w skład międzynarodowego zespołu kontrolującego jednostki pływające. Jego funkcjonariuszami są również psy specjalnie wyszkolone do wykrywania środków odurzających, wyrobów tytoniowych oraz waluty.

20.07.2023 | 17.08.2023 | 21.09.2023
„Co się kryje w kontenerze? Służba celno-skarbowa w trójmiejskich portach
Oddziały Celne i Graniczne Centra Urzędowego Dokonywania Odpraw   wyodrębnione  w ramach Pomorskiego Urzędu Celnego w Gdyni, to  wyspecjalizowane komórki organizacyjne wyznaczone do obsługi zgłoszeń celnych i kontroli towarów przesyłanych drogą morską. Kontrolują obrót towarowy w portach w Gdyni i Gdańsku, między innymi w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, Gdyńskim Terminalu Kontenerowym i Baltic Hub Container w Gdańsku. Sprawują dozór portowy i stoją na straży granicy morskiej UE i legalnego obrotu towarowego.

27.07.2023 | 24.08.2023 | 31.08.2023 | 28.09.2023
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie
„Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?" – prezentacja ograniczeń przewozu gatunków zagrożonych wyginięciem.
Będąc na bazarze w Afryce czy Tajlandii łatwo zachwycić się oryginalną ozdobą z kości słoniowej lub torebką ze skóry węża. Niestety, prawdziwa cena takiego przedmiotu jest bardzo wysoka. Turyści przeważnie nie zastanawiają się nad tym, że pamiątka z wakacji w postaci skóry lub muszli okupiona jest śmiercią kolejnego zwierzęcia. Nie biorą również pod uwagę, że przedmioty te przyczyniają się do zagłady kolejnych gatunków. Co roku w walizkach urlopowiczów powracających z zagranicznych wojaży, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znajdują wyroby wykonane z okazów ginących gatunków roślin i zwierząt. Z pozoru niewinna przygoda może zakończyć się nawet więzieniem!

Czwartkowa wizyta na „Sołdku" będzie też okazją do odwiedzenia wystawy „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku" wraz z kustoszem, który opowie o historii przemytu na Bałtyku, ciekawostkach i historiach…bardziej mrocznych.