«Powrót

Pierwsze 1000 minut od pomorskiej KAS dla dzieci i młodzieży

Pierwsze 1000 minut od pomorskiej KAS dla dzieci i młodzieży

Pierwsze 1000 minut od pomorskiej KAS dla dzieci i młodzieży

Uczniowie siedzą tyłem w klasie, trenerzy akcji prowadzą zajęcia.
  • akcja „Hazard – nie daj się wciągnąć"
  • nasi trenerzy edukują, przybliżają wiedzę o uzależnieniu od hazardu, uczą czujności
  • pierwsze lekcje w szkołach podstawowych i średnich 
Nikogo nie trzeba przekonywać jak ważna jest wiedza i świadomość zagrożeń, z  którymi  możemy się spotkać w życiu codziennym. Szczególnie istotne jest to również dla młodych pokoleń wkraczających w dorosłe życie. Narażeni na różnego rodzaju uzależnienia  czy nałogi często nie zdają sobie sprawy z faktu, że może ich to dotyczyć oraz jak łatwo banalna i przypadkowa sytuacja może stać się początkiem problemu. 
Właśnie z tego powodu Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła już trzecią edycję akcji edukacyjnej  „Hazard – nie daj się wciągnąć". Od początku października trenerzy pomorskiej KAS prowadzą zajęcia edukacyjne w szkołach.  „Młodzież należy do grupy, która jest w sposób szczególny narażona na podejmowanie zachowań ryzykownych, w tym nałogowy hazard. W trakcie swoich spotkań z młodzieżą w szkołach, staram się dużo opowiadać o problemie i mechanizmie uzależnienia od hazardu. Widzę reakcję słuchaczy, zainteresowanie, szereg pytań, co utwierdza mnie w przekonaniu jak ważna i potrzebna jest nasza akcja i jak wiele młodych istnień przed zagrożeniem uzależnienia od hazardu możemy uchronić – mówi Beata Jaros, trener, funkcjonariusz celno-skarbowy pomorskiej KAS, psycholog.
Pomimo trudnego okresu, spowodowanego pandemią próbujemy dotrzeć do jak największej ilości szkół. Akcja skierowana jest do uczniów klas 7, 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jej nadrzędnym celem jest  przede wszystkim zwrócenie uwagi na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Chcemy też pokazać z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych. W województwie pomorskim akcji patronuje Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
„Akcja edukacyjna "Hazard? Nie daj się wciągnąć" jest potrzebnym działaniem profilaktycznym. Hazard może stanowić problem dla młodych ludzi, z uwagi na duże ryzyko korzystania z gier online z elementami hazardu, jako ciekawej i atrakcyjnej formy spędzenia czasu.  Przesłanki akcji edukacyjnej wpisują się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów i wzmocnienia profilaktyki w szkole" – dodaje Teresa Burczyk - Starszy Wizytator w Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie.