«Powrót

„Dbamy, chronimy, edukujemy” – wspólna akcja pomorskiej KAS i SG

„Dbamy, chronimy, edukujemy” – wspólna akcja pomorskiej KAS i SG

„Dbamy, chronimy, edukujemy” – wspólna akcja pomorskiej KAS i SG

Dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej stoi na hali lotniska w Gdańsku. Stoją przy gablocie z eksponatami, których nie wolno przywozić z wakacji. Pasażerowie oglądają gablotę. W lewym górnym rogu logo Krajowej Administracji Skarbowej.
Hala lotniska w Gdańsku. Mała dziewczynka stoi przy gablocie z eksponatami, których nie wolno przywozić z wakacji. Koloruje kolorowankę. Z prawej strony stoi misa z cukierkami. W lewym górnym rogu logo Krajowej Administracji Skarbowej.
Hala lotniska w Gdańsku. Mała dziewczynka z ojcem stoją przy gablocie z eksponatami, których nie wolno przywozić z wakacji. Za gablotą stoi dwóch funkcjonariuszy pomorskiej KAS. Po lewej stronie stoi funkcjonariusz Straży Granicznej przy robocie pirotechnicznym. W lewym górnym rogu logo Krajowej Administracji Skarbowej.
  • Briefing prasowy funkcjonariuszy pomorskiej  KAS i MOSG.
  • Akcja edukacyjna dla turystów na lotnisku.
  • Pokaz sprzętu wykorzystywanego przez służby.

O bezpieczeństwie na lotnisku i najczęściej przemycanych towarach mówili 4 sierpnia funkcjonariusze pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej i Morskiego Oddziału Straży Granicznej podczas wspólnej akcji edukacyjnej w terminalu gdańskiego lotniska. Towarzyszyły jej pokazy zatrzymanych okazów chronionych zwierząt CITES, sprzętu wykorzystywanego przez służby i psów służbowych. Dodatkowym wydarzeniem zorganizowanym w ramach przedsięwzięcia był briefing prasowy poświęcony tematyce bezpieczeństwa na lotnisku oraz Konwencji Waszyngtońskiej dotyczącej gatunków chronionych CITES.

W walizkach turystów można znaleźć skóry ze zwierząt, kość słoniową, koralowce, muszle, ale również różnego rodzaju medykamenty tradycyjnej medycyny azjatyckiej – mówił w trakcie briefingu podinsp. Marcin Gołaszewski – Kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo.  O tym jak ustrzec się niewłaściwych zachowań na lotnisku i na co zwracać uwagę przed wylotem informowali zaś podróżnych strażnicy graniczni z Zespołu Interwencji Specjalnych. Przy tej okazji prezentowali również możliwości robota pirotechnicznego wykorzystywanego do działań minersko-pirotechnicznych oraz umiejętności psa służbowego do wykrywania materiałów wybuchowych. Turyści znajdujący się w hali wylotów otrzymali materiały edukacyjne dot. zagrożonych wyginięciem gatunków  zwierząt oraz informacje o towarach, których nie wolno przywozić z zagranicy.

Nasza „Poli" (pies służbowy wyszkolony do wykrywania środków odurzających i banknotów), obdarzona niezwykłym wdziękiem "żegnała" turystów wylatujących na wakacje. Dzieci zaciekawione okazami CITES, w specjalnie przygotowanej w gablotach wystawie, otrzymały pakiet kolorowanek dotyczących gatunków zagrożonych i takich, których nie wolno przywozić z zagranicy. Dla najmłodszych nie zabrakło również słodkości.