«Powrót

Izba Pamięci Cła i Skarbowości w Gdańsku

Izba Pamięci Cła i Skarbowości w Gdańsku

Izba Pamięci Cła i Skarbowości w Gdańsku

Dwie kobiety i dwóch mężczyzn przecinają biało-czerwoną wstęgę. W tle napis Izba Pamięci Cła i Skarbowości. Z lewej strony mapa województwa pomorskiego.
Minister Anna Chałupa przemawia. W tle stoją banery: Krajowej Administracji Skarbowej oraz Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Kilka osób stoi przy szklanej gablocie. Jeden z mężczyzn omawia eksponaty znajdujące się w gablocie. Z prawej strony stoi mężczyzna z kamerą.
Widok z góry na duże pomieszczenie - Izbę Pamięci. Duża grupa osób ogląda gabloty z eksponatami oraz pamiątki, które wiszą na ścianach.
Duże pomieszczenie. Na tle ceglanej, oświetlonej ściany stoi duża grupa osób. Z przodu stoją dwie szklane gabloty z eksponatami.
  • W siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku powstała Izba Pamięci Cła i Skarbowości.
  • 20 października 2022 r. w uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli m.in. zastępca szefa KAS Anna Chałupa, prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski oraz dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku Barbara Bętkowska-Cela.
  • Zgromadzone eksponaty przybliżają bogatą historię celnictwa i skarbowości na Pomorzu.

Izba Pamięci Cła i Skarbowości powstała z inicjatywny kierownictwa Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku. Zebrano w niej pamiątkowe przedmioty i historyczne dokumenty organizacji, z połączenia których w 2017 r. utworzono Krajową Administrację Skarbową.

Ekspozycja obejmuje szeroki katalog obiektów pochodzących z różnych okresów historycznych: od XVII w., przez okres rozbiorów, czas odzyskania przez Polskę niepodległości, aż do administracji celnej Wolnego Miasta Gdańska. Z 1642 r. pochodzi najstarszy prezentowany eksponat - taryfa celna. Na wystawie można też zobaczyć pamiątki dotyczące dwóch nieco zapomnianych formacji chroniących granicę celną Polski - Batalionów Celnych i Straży Celnej. Znajdują się tam również dokumenty dotyczące administracji celnej i skarbowej II Rzeczypospolitej.

- Izba Pamięci Cła i Skarbowości nie gromadzi tylko eksponatów, lecz również opowieści o nich. Celem tego projektu jest pielęgnowanie naszej historii i przybliżanie jej kolejnym pokoleniom skarbowców i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Pozwoli on też stworzyć nową płaszczyznę współpracy z zainteresowanymi środowiskami naukowymi – podkreśliła zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Założeniem Izby Pamięci Cła i Skarbowości jest powiększenie katalogu eksponatów i popularyzowanie wiedzy na ich temat w środowiskach naukowych, jak również wśród lokalnej społeczności. W planach jest m.in. organizacja wystaw tematycznych, seminariów i odczytów naukowych; współpraca z instytucjami muzealnymi, udział w ogólnopolskich wydarzeniach promujących historię i kulturę np. Noc Muzeów.

Wystawa ma charakter stały i docelowo będzie dostępna dla zwiedzających.