«Powrót

Już ponad 5 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Już ponad 5 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Już ponad 5 mln zeznań złożonych przez Twój e-PIT

Baner: Twój e-PIT. Dwie osoby przybijają dłonie. Na żółtym tle napis: Pięć milionów deklaracji w usłudze Twój e-PIT.
  • Podatnicy złożyli już ponad 5 mln deklaracji przygotowanych dla nich przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w usłudze Twój e-PIT.
  • Osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT za 2023 rok mają na to czas do 30 kwietnia 2024 r.
  • Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie podatku.

„Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym to najprostszy i najwygodniejszy sposób na rozliczenie podatku. Ponad 5 mln złożonych deklaracji świadczy o dużej popularności i zaufaniu do naszej usługi" – podkreśla Szef KAS Marcin Łoboda.

Rozlicz PIT do 30 kwietnia 2024 r.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego. Zeznanie to uwzględnia dane, do których dostęp ma administracja skarbowa. Do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. W przygotowanych zeznaniach mogą wprowadzić zmiany, uwzględnić przysługujące odliczenia, ulgi, które nie są automatycznie przypisane w systemie i zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcą przekazać 1,5% podatku.
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane w systemie. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.
Przedsiębiorcy korzystający z usługi Twój e-PIT, powinni uzupełnić w swoim rozliczeniu informacje, których nie posiada KAS, w szczególności dotyczące przychodów, kosztów uzyskania przychodów, należnych zaliczek na podatek, ulg i odliczeń, z których mogą skorzystać a następnie zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze.

Skorzystaj z poradnika

Ministerstwo Finansów przygotowało poradniki, które ułatwią prawidłowe rozliczenie PIT  poszczególnym grupom podatników. Na stronie podatki.gov.pl można znaleźć m. in. Poradnik dla osób nie prowadzących działalności, Poradnik dla Emerytów i Rencistów i Poradnik dla młodych do 26 roku życia.

Twój e-PIT w liczbach

Podatnicy korzystający z usługi złożyli już ponad 5 mln formularzy PIT za 2023 rok, w tym:

  • 4 mln 442 tys. deklaracji PIT-37,
  • 241 tys. deklaracji PIT-28,
  • 107 tys. deklaracji PIT-38,
  • 187 tys. deklaracji PIT-36,
  • 7 tys. deklaracji PIT-36L,
  • 12,4 tys. oświadczeń PIT-OP,
  • 3,7 tys. deklaracji PIT-DZ.

Jak się zalogować do e-Urzędu Skarbowego i usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym (e-US), na stronie podatki.gov.pl.

Do e-Urzędu Skarbowego można zalogować się za pośrednictwem login.gov.pl, identyfikując się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikacją mObywatel. Te formy logowania pozwalają w pełni korzystać ze wszystkich funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego.

Dodatkowo do samej usługi Twój e-PIT wciąż można zalogować się także danymi podatkowymi. Więcej informacji dotyczących logowania się tą metodą znajduje się na stronie: www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/logowanie-do-e-us/#da

Zachęcamy również do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.