«Powrót

Koralowce w walizce z Egiptu

Koralowce w walizce z Egiptu

Koralowce w walizce z Egiptu

Koralowiec
Ujawniony koralowiec
  • Ujawnienie na gdańskim lotnisku
  • Funkcjonariusze pomorskiej KAS jak zawsze czujni
Zainteresowanie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Oddziału Celnego Port Lotniczy w Gdańsku wzbudziła przesyłka, która została przywieziona z Egiptu i znajdowała się w bagażu rejestrowanym jednego z podróżnych. Jak się okazało słuszne były przypuszczenia mundurowych, że mogą to być zakazane towary, gdyż w walizce ujawnili 4 szt. wapiennych szkieletów koralowców, które są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES.
 
W ostatnich dwóch latach w gdańskim lotnisku funkcjonariusze zatrzymali 21 okazów CITES. Najczęściej były to wapienne szkielety koralowca oraz pojedyncze przypadki zatrzymania kawioru oraz muszli.
 
Rząd koralowców rafotwórczych (Scleratinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy wytwarząjące zewnętrzne szkielety z węglanu wapnia, tworzące masę wapienną wysp koralowych tzw. atoli. Większość gatunków koralowców występuje na głębokości od 10 do 60 metrów pod powierzchnia wody w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza.
 
Zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Dlatego też przypominamy, że wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES. Ich przewóz wymaga posiadania określonych zezwoleń wydanych przez organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej. Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
 
Więcej informacji odnośnie CITES, co nazywamy okazem, jakie gatunki są zagrożone wyginięciem oraz jak uzyskać odpowiednie dokumenty i co obejmuje kontrola celna znajdziemy na stronie Ministerstwa Finansów www.podatki.gov.pl/clo/informacja-dla-osob-fizycznych/towary-objete-ograniczeniami-i-zakazami